utorak, 7. studenoga 2017.

Kako spriječiti curenje nosa?

   Kao što znamo bliži nam se zima i stiže vrijeme prehlada. Rhinorrhea ili rinoreja je stanje u kojem je nosna šupljina ispunjena značajnom količinom sluzave tekućine. Stanje, obično poznato kao ”curenje nosa“, pojavljuje se relativno često te se obično ne smatra opasnim.
   Rinoreja je čest simptom alergija i nekih bolesti, poput prehlade ili peludne groznice, a može biti i nuspojava plakanja, izloženosti niskim temperaturama odnosno konzumiranja opioida, poput metadona.   Curenje nosa kod djece je česta pojava, međutim ako traje sedmicama ili mjesecima, a dijete se ne čini bolesnim i nema nikakvih drugih tegoba – vrijeme je za posjet liječniku. Curenje nosa kod djece prema uzroku je jednako kao i curenje nosa kod odraslih.



   Rinoreja je karakterizirana proizvodnjom viška sluzi od strane sluznice koja okružuje nazalne šupljine. Membrane stvaraju sluz brže nego što ona može biti obrađena, što uzrokuje njezino skupljanje u nosnim šupljinama.
   Curenje nosa je posebno često tijekom zimskih mjeseci, i to zbog kombinacije termodinamike i prirodnih reakcija tijela na hladne vremenske podražaje.

 

Nema komentara:

Objavi komentar

Zanima vas normalna težina za vašu visinu?

            Ovdje možete pogledati koja je vaša idealna težina u odnosu na vašu visinu :