nedjelja, 16. rujna 2018.

Tuširati se hladnom ili ipak toplom vodom?


   Njemački naučnici otkrili su da ljudi koji se svakodnevno tuširaju po dvije minute hladnom vodom rjeđe obolijevaju od prehlade od onih koji se tuširaju toplom vodom. To je posljedica snažnijeg imuniteta kojeg imaju ljubitelji tuširanja hladnom vodom.

   Tuširanje vrućom vodom može da ublaži bolove u mišićima. Pustite da vruća voda teče niz vaša ramena, vrat i leđa kako biste ublažili bolove ovih dijelova tijela.

   Tuširanje hladnom vodom je dobro za tijelo. Barem 5 minuta tuširanja hladnom vodom podići će nivo vaše energije. Na taj način ćete odmah promeniti tjelesnu temperaturu, smanjiti umor i pospešiti koncentraciju-

   Tuširanje hladnom vodom je bolje za vašu kosu i kožu. Vruća voda može isušiti kosu i kožu, dok hladna pomaže u hidrataciji kože i kose, kao i prevenciji ispucalih vrhova.


   Naizmjenično tuširanje toplom i hladnom vodom odličan je način za poboljšavanje krvotoka, što je povoljno za cjelokupni kardiovaskularni sistem. Vene se stežu kad su izložene hladnoj vodi, što privremeno podiže pritisak i ubrzava protok krvi.

   Ne ulazite u hladnu vodu bez pripreme. Ko nije naviknut na vrlo niske temperature može imati i kobne posljedice ulaskom u hladnu vodu jer šok od hladnoće izaziva nepravilan rad srca, posebno kod starijih ili bolesnih ljudi. Odaberete li tuširanje hladnom vodom, prilagodite tijelo tako da postepno rashlađujete vodu. Počnite se tuširati vodom uobičajene temperature, a onda je polako rashlađujte dokle možete podnijeti. Posebno je efikasno preći na hladnu vodu u toku druge polovine minute tuširanja.

   Navikavajte se tuširati hladnom vodom jer zasigurno da je mnogo bolji pozitivni uticajna na vaš organizam nego sa toplom vodom.

Nema komentara:

Objavi komentar

Zanima vas normalna težina za vašu visinu?

            Ovdje možete pogledati koja je vaša idealna težina u odnosu na vašu visinu :