utorak, 4. rujna 2018.

Kako sačuvati naša pluća?

   Ako ostaneš bez daha ili moraš stati, to je znak da su ti pluća barem donekle oštećena, iako je uzrok u srcu. 

   Da bi se odvijao savršeni proces disanja svi elementi moraju biti čisti i u njima ne smije biti prepreka zraku, kao što su dim i drugi otrovi. Bronhijalne su cijevi općenito presvučene sluzi, koja zaustavlja klice i prljavštinu. 
   
   Pluća sadrže milijune sićušnih vlasi, cilija, sličnih sitnim četkama koje čiste tvari zapele u sluzi. Tada ih možete iskašljati. Jedna od opasnosti koju sa sobom nosi dim, posebno dim cigara, cigareta ili droge, jest u tome što uništava cilije, pa tako zapravo uništava upravo onaj mehanizam koji bi pluća trebao štititi od toksina.

   Kada čovjek udiše, vazduh prolazi kroz čitav niz cijevi u tijelu koje se zovu disajni putevi. Oni počinju nosem, gde se zaustavljaju čestice koje bi mogle da budu štetne za pluća. U nosu se vazduh prečišćava i zagrijava, odakle se spušta kroz ždrijelo i kroz grkljan i dušnik odlazi u dvije manje cijevi zvane bronhije, od kojih svaka ulazi u po jedno plućno krilo. Pluća su veliki, meki organ, koji se sastoji od dva krila. Svako plućno krilo je potpuno obavijeno tankim pokrivačem koji se zove pleura ili plućna maramica. 




  Dok sve funkcioniše kako treba, ne razmišljamo ni o plućima ni o načinu kako dišemo. Ali kada počnu kašalj, povišena temperatura, otežano disanje, onda smo spremni da uradimo sve da ne dođe do upale pluća..

   Upala pluća ili pneumonija je najteža infekcija disajnog sistema i zaslužuje posebnu pažnju. Uzrokovana je različitim mikroorganizmima, a pojavljuje se u svim starosnim grupama kao i kod osoba s različitim hroničnim bolestima i oštećenjima odbrambenog sistema. 

   Pneumonija je najčešća i najteža, nerijetko i smrtonosna bolest kod starijih ljudi.

Pošto se upala pluća najčešće javlja nakon ozbiljnije prehlade, neophodno je da se pacijenti jave svom ljekaru kada prehlada ne prolazi i pored utopljavanja, uzimanja tečnosti, mirovanja od nekoliko dana i vitaminske napitke, ili ukoliko primete da se uprkos pridržavanju svih navedenih savjeta, njegove tegobe pojačavaju.




   Povremeno uradite ovih šest koraka kako bi sebi pomogli da pravilno dišete:
  • Sjedite na stolicu ili lezite na pod
  • Opustite ruke i noge, a ako sjedite, ispravite se
  • Koncentrišite se na to da dišete i stomakom i polako udahnite kroz nos
  • Izdahnite za dvije sekunde duže nego što ste udahnuli uvlačeći pritom stomak
  • Napravite pauzu od dvije sekunde na kraju svakog udaha i izdaha i počnite ponovo
  • Pravilno dišite dva minuta.


Nema komentara:

Objavi komentar

Zanima vas normalna težina za vašu visinu?

            Ovdje možete pogledati koja je vaša idealna težina u odnosu na vašu visinu :